شیوع و افزایش کمردرد در بین دانش آموزان نوجوان به دلیل حمل کوله پشتی

یکی از جدی ترین مسائل، شیوع روزافزون کمردرد در بین دانش آموزان نوجوان به دلیل حمل کوله پشتی است. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر یک برنامه آموزشی (اطلاعات اصلاحی) بر عادات حمل کوله پشتی مدرسه دانش آموزان نوجوان بود.
نمونه پژوهش شامل 138 دانش آموز نوجوان 12 تا 16 ساله از 4 مدرسه بود که به طور تصادفی در دو گروه آزمایش یا کنترل قرار گرفتند. گروه آزمایش تحت یک برنامه آموزشی 6 هفته ای شامل 6 جلسه قرار گرفتند، در حالی که گروه کنترل هیچ مداخله آموزشی دریافت نکردند.
در طول پیش آزمون و 3 ماه پس از مداخله، شرکت کنندگان یک پرسشنامه را تکمیل کردند. نتایج (اقلام سالم) به شرح زیر بود: تا حد امکان کمتر حمل کنید،  یک کوله پشتی مدرسه را روی دو شانه حمل کنید، و از کمد یا چیزی مشابه استفاده کنید.
پس از 3 ماه پیگیری، اقلام سالم در گروه آزمایش بهبود یافت، اما در گروه کنترل تغییر معنی‌داری مشاهده نشد. کیف پول چرم درسا در مقایسه با پایه، عادات استفاده از کوله پشتی سالم گروه آزمایش به طور قابل توجهی در پس آزمون بهبود یافت.
یافته‌های مطالعه حاضر نشان می‌دهد که مداخلات آموزشی مبتنی بر مدرسه در رفتارهای کیف چرم کرکودیل کوله‌پشتی باعث بهبود عادات حمل کیف مدرسه در دانش‌آموزان نوجوان می‌شود.
اختلالات اسکلتی عضلانی در نوجوانان یک نگرانی بهداشتی در سراسر جهان است و شواهد حاکی از آن است که شیوع آنها در حال افزایش است.
ممکن است افراد در دوران نوجوانی که یکی از آسیب پذیرترین مراحل رشد است،  کیف چرم چهل تکه در نتیجه انتخاب نامناسب سبک زندگی، مشکلات سلامتی مختلفی را تجربه کنند.
علیرغم این واقعیت که کوله پشتی یکی از علل اصلی آسیب های اسکلتی عضلانی است، همانطور که بسیاری از متخصصان با زمینه های مختلف اشاره کرده اند، استفاده از آن در بین کیف چرم مردانه اداری دانش آموزان نوجوان به یک روش رایج تبدیل شده است.
 • منابع:
  1. Effects of School-Based Educational Program on Backpack Carrying Behavior in Teenage Students
 • تبلیغات: 
  1. ساخت سررسید با کاغذهایی که پاره نمی شوند!
  2. ساخت نوعی رنگ با استفاده از مایع ظرفشویی
  3. زنی که برای هدیه ولنتاین برای همسرش لوله خرطومی خرید!
  4. روشهای آسان برای درمان افسردگی!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.